Kochaj, a odnajdziesz siebie!

Posted on Posted in Bez kategorii
Irena Neumueler
Irena Neumueler

Irena Neumueler będzie otwierać konferencję kobiet wykładem nt. emocji. Irena zajmuje się kobiecymi sprawami już wiele lat i ma w tym duże doświadczenie. Wiele osób czerpie z jej wiedzy i mądrości. O jej warsztatach uczestniczki wypowiadają się zawsze w samych superlatywach, ale oddajmy głos naszej prelegentce…

Ewa: Pani Ireno, gdyby Pani mogła powiedzieć coś o sobie w kilku zdaniach, kobietom które nas czytają.

Irena Neumueler:
Od kilkunastu lat mam ogromną przyjemność towarzyszyć kobietom w ich rozwoju, w poznawaniu siebie, ale też mam wiele pięknych kobiecych przyjaźni. Kocham te „babskie” spotkania. One są ogromnym bogactwem kiedy dzielimy się tym co poznajemy, czego doświadczamy. To jest dzielenie się życiem, dawanie siebie. Bardzo to jest kobiece, gdy kochamy i rodzimy życie w innych. Kobieta ona zawsze jest matką, karmicielką. Coraz głębiej doświadczam tego, że życie płynie przez relacje, one wnoszą nowy powiew do codzienności. W relacjach dojrzewamy, uczymy się być i kochać.

Ewa: U kobiet naturalna jest duża emocjonalność i temat emocji otwiera naszą konferencję. Niektórych emocji pewnie wolałybyśmy nie mieć i często bywa tak, że za ich istnienie się potępiamy. Po co nam te emocje? dress-1299475 

Irena Neumueler:
Emocje to bardzo ważny temat. Towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji. Kobieta, często „rozpada się” w swoich emocjach, bo emocje są ślepe. To stan znacznego poruszenia umysłu, to stany afektywne, stanowią swego rodzaju energię zawartą w ruchu. Emocje karmią umysł i wpływają na przekonania. Zatem wiele zależy do sposobu naszego myślenia, w jakim kierunku zdążają nasze myśli, pozytywnym, czy negatywnym. Mędrcy podkreślali, żeby słuchać swoich myśli, a tym bardziej emocji, one potrzebują ukierunkowania przez rozum i wolę.

Generalnie emocje są wielkim bogactwem ponieważ stanowią ważny element ludzkiej osobowości, są naturalną, integralną częścią życia, należą do sfery psychiki ludzkiej. Pełnią funkcję informacji o nas samych i o okolicznościach w których jesteśmy. Pozwalają nam na świadomy kontakt ze sobą, oczywiście wtedy gdy ich słuchamy i gdy je właściwie zinterpretujemy zanim przejdziemy do działania. Jeżeli reagujemy na jakąś osobę, czy sytuację bardziej emocjonalnie, to prawdopodobnie dlatego, że jest to dla nas ważne, albo odzywają się nasze potrzeby, często niezaspokojone, ujawniają się jakieś braki, oczekiwania.

Wielokrotnie bywa tak, że emocje są rezultatem tego, że coś dzieje się niezgodnie z naszym planem, życzeniem, zamiarem. To jest dla nas ważna informacja. Głównie od nas samych zależy to, co z tą wiedzą dalej zrobimy. Oczywiści również emocje mogą być zagrożeniem, pułapką, gdy zaczynają panować nad nami, gdy pozwolimy na to, że nas zdominuję. Dlatego ważne jest dla każdej z nas, by nauczyć się panować nad emocjami.

woman-1581202_1920Wtedy gdy pojawiają się trudne, przykre emocje, z którymi nie radzimy sobie, to pewnie wolałybyśmy by ich nie było. Ale właśnie wtedy uczymy się kochać. Stajemy się piękni gdy jest trudno, gdy są wyzwania. Te emocje mają też jasną stronę, nawet gdy to jest lęk, zazdrość, gniew, agresja, żal, ból i wiele innych. Wciąż mamy pokusę, by w życiu było łatwo, miło i przyjemnie. Nie ma takiego życia. Uczymy się siebie i dojrzewamy wtedy właśnie gdy pojawiają się trudności i przykre emocje. Zaczynamy wtedy mądrze żyć. Na tyle siebie znamy, na ile sprawdziłyśmy siebie w różnych, szczególnie trudnych sytuacjach. Dawno temu ktoś powiedział mi „przekonuje się, że im trudniej, tym lepiej”. Wtedy nie chciałam tego słuchać, ale teraz wiem, że tak właśnie jest.

Ewa: Da się nad emocjami panować?

Irena Neumueler:
Bywają takie emocje, nad którymi  trudno zapanować, czujemy, że nie mamy na nie wpływu. To są emocje, które pojawiają się  na skutek traumatycznych przeżyć, takich jak np. strata bliskiej osoby, odrzucenie, przemoc, gwałt. Ale przy pomocy mentora, terapeuty, albo kierownika duchowego jest możliwe pojednanie z trudną historią życia. To jest ciężka praca, wymaga czasu, cierpliwości, a nade wszystko woli przemiany swego życia i nadania mu sensu. W tych sytuacjach ogromną rolę stanowi przebaczenie. Ale to już jest inny temat.

Jeżeli chodzi o codzienne emocje to jest ważne to, by dać sobie prawo do emocji, a nie jeszcze bardziej je generować przez niezgodę na nie, czy potępianie siebie, wpadanie w poczucie winy z ich powodu. To nie szkodzi gdy przykre emocje przychodzą. Warto więcej uwagi poświęcić temu co jest dobre, skupić się na wdzięczności. Cenić osoby, z którymi jesteśmy, a o swoich emocjach mówić, wyrażać je, nie tłumić, nie spychać do podświadomości. Kochajmy siebie, bądźmy dobre dla siebie. Warto nauczyć się współczucia również dla siebie i zrezygnować z ciągłej oceny, surowości i niezadowolenia z siebie.

Ewa: Co Pani lubi w byciu kobietą?

Irena Neumueler:
Wrażliwość na piękno, umiejętność dostrzegania detali, czerpanie przyjemności z małych rzeczy, chęć tworzenia. Dostojewski mówił, że „piękno zbawi świat”, piękno to dobro, to miłość. Byt kobiety odnajduje się w pro–egzystencji. Kobieta nie odkryje siebie w półśrodkach, ona chce być cała w darze. Jest powołana od początku 4do tego, aby być miłowaną i miłować.

Mam głębokie przekonanie, że czynienie dobra przywraca kobiecie poczucie własnej godności i doniosłości jej życiu. Natomiast zgorzkniała kobieta, roszczeniowa, narzekająca, jest toksyczna dla siebie i innych. Taka kobieta traci to co istotne. Cieszę się, że jestem kobietą, tak nie było zawsze. Mam za sobą długą drogę zmagań, poszukiwań, bólu. I to jest mój skarb, moja siła i źródło z którego wciąż czerpię. Bo damy innym to co mamy. Doszłam do takiego stanu, który nazywam „posiadaniem siebie”. Teraz jest najpiękniejszy okres mojego życia. Pokoju, harmonii wewnętrznej, wolności.

Ewa: Gdyby słyszały Panią wszystkie kobiety na świecie i mogłaby im Pani powiedzieć jedno zdanie, jakby ono brzmiało?

Irena Neumueler:
Wiele lat temu usłyszałam prorocze zdanie: „będziesz przemawiać do setek kobiet”. To się wypełniło, jest to moją pasją i moim spełnieniem. Ale do wszystkich kobiet na świecie? To samo co do każdej z osobna:
Kochaj, a odnajdziesz siebie!

Zapisy tylko do 16 listopada: –>ZAPISUJĘ SIĘ<–


13235466_650372221780617_9033225419262654898_o Irena Neumueler – teolog, nauczyciel, doradca, trener rozwoju osobistego. Ukończyła studia doktoranckie na UKSW w Warszawie na Wydziale Teologicznym; szkolenie „Coaching i nowe możliwości”. Ma wieloletnie doświadczenie pracy edukacyjnej, jako nauczyciel i wykładowca. Szczególną jej pasją jest praca z kobietami, którym towarzyszy w odkrywaniu kobiecego piękna, ucząc jak żyć w harmonii wewnętrznej ze sobą i innymi, w poczuciu wartości i godności.


11760477_1003906059662078_1959779586_o-1024x683Rozmawiała Ewa Kazimierczak

Prezes Zarządu

Fundacji Każdy Ważny

e.kazimierczak@kazdywazny.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *