Dosłowanie kilka zdań o niej.

Posted on Posted in Bez kategorii

Do posłuchania rozmowa w Radiu Plus Olsztyn 88.1

Niżej do przeczytania + namiary na książki, które lubię i polecam.

Gdy jako około 20letnia dziewczyna ocknęłam się do życia, w moim sercu zrodziło się palące pytanie: CZYM JEST MIŁOŚĆ? W tamtym momencie zorientowałam się, że nie znam odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Historia moja i mojej rodziny nie pozwoliła poznać prawidłowych relacji, a miłość małżeńska była dla mnie enigmą, ponieważ rodzice rozeszli się, gdy byłam małym dzieckiem. Wiedziałam jedno – chciałam założyć swoją rodzinę i chciałam, żeby była szczęśliwa. Ale jak to zrobić?

Do tej pory wszystkie relacje, które tworzyłam nie były dobre i kończyły się porażkami oraz bólem wszystkich stron.

Pytaniem: CZYM JEST MIŁOŚĆ zadręczałam ludzi mądrzejszych ode mnie, ale nikt do końca nie potrafił mi tego wyjaśnić. Dopiero później natknęłam się na wytłumaczenie, że miłość to decyzja za którą bierze się odpowiedzialność. To tak proste stwierdzenie dotarło do mnie z ogromną siłą!
Było różne od tego co słyszałam, czytałam i widziałam jako nastolatka. „Miłość”: wyświechtana, nasączona przede wszystkim erotyką, polegająca jedynie na odczuciach przyjemnych, bądź nieprzyjemnych. „Miłość” oparta przede wszystkim na jakiś wyobrażeniach rodem z filmów typu „love story”, które szczęśliwie kończą się zawsze tam, gdzie dopiero zaczyna się prawdziwe życie i znój, czyli na ślubie.

Spotkałam i rozmawiałam z wieloma kobietami, które miały jakieś wyobrażenia, bądź oczekiwania, których facet z krwi i kości nie byłby w stanie spełnić. Mężczyźni też mają jakieś fałszywe wyobrażenia, ale chyba bardziej dotyczą one sfery seksu. Do tego dodajmy deficyty z domu rodzinnego, szczyptę utartych schematów oraz brak poczucia własnej wartości… i voilá! – Zakalec gotowy!

Warto zrozumieć siebie i swoje potrzeby, aby nie wykorzystywać męża/żony, jako wypełniacza luki w miłości, której być może nasi rodzice nie byli w stanie nam dać. Warto poczytać o tym, że kobieta i mężczyzna różnią się od siebie sposobem myślenia i funkcjonowania, albo o tym, że każdy człowiek może mieć inny język miłości. Wiedza jest teraz w zasięgu ręki, a pierwszym krokiem do zmiany jest po prostu świadomość i przyznanie się, że potrzebuję zmiany.

Są książki, które bardzo pomogły mi i mojemu małżeństwu. Dziś podaję 3:

Zakochanie i co dalej – Jacek Pulikowski – skierowane do nastolatków i młodych ludzi, którzy dopiero tworzą jakieś palny małżeńskie, czy wchodzą w wiek dojrzewania.

Pięć języków miłości – Gary Chapman – mówi o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby i inaczej wyraża oraz przyjmuje oznaki miłośc. Żeby mieć satysfakcjonujące relacje warto poznać język swój i towarzysza doli i niedoli.

Na ostatniej pozycji, moim osobistym zdaniem – HIT i „must have”, który nigdy do mnie nie wrócił:

Granice w relacjach małżeńskich Henry CloudJohn Townsend. Nie ma dobrej relacji bez stawiania swoich granic i respektowania granic drugiego człowieka. Warto ją mieć w swoich zbiorach!

Ślę wam wszystkim ciepłe uściski i życzę wytrwałości oraz odwagi w poszukiwaniach prawdziwych dróg miłości. Specjalnie na początku umieściłam zdjęcie, które obrazuje pracę i konstruowanie, bo każde małżeństwo, czy relacja to proces, który ma żyć, a nie produkt doskonały i gotowy. To mnie pociesza, daje przestrzeń na błędy i poczucie wpływu. Także – bierzcie młotek w rękę i wybijcie sobie z głowy łatwą miłość 😉

 

Ewa Kazimierczak
FUNDACJA KAŻDY WAŻNY

2 thoughts on “Dosłowanie kilka zdań o niej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *